Достапни линкови

Владата на Силвио Берлускони може да падне


Италијанскиот премиер Силвио Берлускони би можел да биде принуден да се повлече од функцијата доколку денеска неговата влада ја загуби довербата во парламентот.
Според извештаите во долниот дом на Домот на Пратениците, владата на 74-годишниот Берлускони нема сигурно мнозинство по поделбата со поранешниот соработник и Претседател на парламентот Џанфранко Фини. Берлускони, кој се поврзува со серија скандали поврзани со корупција и проституција вети широка коалиција доколку денеска неговата влада не падне А Денеска ќе се гласа и во Сенатот, во кој Берлускони има мнозинство.
XS
SM
MD
LG