Достапни линкови

Покренато обвинение против поранешен украински министер


Украинското обвинителство соопшти дека поранешниот министер за внатрешни работи Јуриј Лутшенко е обвинет за злоупотреба на службена должност и измама. Лутшенко ги отфрли обвинувањата како политички мотивирани. Поранешниот министер беше дел од владата на сега опозицискиот лидер Јулија Тимошенко. Јавното обвинителство ги демантира тврдењата за политички мотивирана истага. Тимошенко претходно изјави дека таа и нејзините соработници се жртви на политичкки „лов на вештерки“.
XS
SM
MD
LG