Достапни линкови

Идентификуван бомбашот самоубиец во Стокхолм


Шведското обвинителство соопшти дека човекот што е осомничен за поставувањето на бомбата во автомобилот што експлодира во саботата во Стокхолм е 28 годишен Швеѓанец роден во Ирак, а извесно време живеел во Британија. Шведските власти сметат дека тој најверојатно имал соучесници во терористичкиот напад. Претходно полицијата соопшти дека напаѓачот 10 минути пред експлозијата испратил имеил порака со која повикувал на Џихад.
XS
SM
MD
LG