Достапни линкови

Руско-финско патување со брз воз


Рускиот премиер Владимир Путин и Претседателката на Финска Тарја Халонен
Финскиот претседател Тарја Халонен и рускиот премиер Владимир Путин се меѓу првите патници кои денеска патуваа со новиот брз воз по линијата која ги поврзива Хелсинки и Сент Петерсбург. Новиот воз достигнува брзина од 220 километри на час и со то асе налауда досегашното патување од 6 часа на 3 пол часа.Халонен се качи на станицата во Хесилнк одека Путин и се приклучи на рускат аграница во градот Вјборг.
XS
SM
MD
LG