Достапни линкови

Мусави: Иран е изолирана земја


Иранскиот опозициски лидер Мир Хусеин Mусави изјави дека со последните документи објавени на интернет страната Викиликс се покажува дека земјата е се повеќе изолирна и дека соседите ја гледаат како закана.Тој вели дека претседателот Махмуд Ахмадинеџад со својата тврда политика го става Иран во „ранлива ситуција“.
Во неколку документи од американски амбасади објавени на Виликс се вели дека дел од арапските лидери вклучувајќи го и кралот на Саудиска Арабија бараат да се спроведе американска воена акција за да се запре нукеларната програма на Иран.
XS
SM
MD
LG