Достапни линкови

Тужба против Карла дел Понте


Роднините на жртвите од Сребреница најавија денеска дека во јануари ќе поднесат тужба против поранешната главна обвинителка на Хашкиот Трибунал Карла дел Понте. Причина за тужбата е тоа што таа дозволила трајно да се уништат повеќе ид илјада лични предмети и документи на жртвите од Сребреница.Роднините изјавија дека никој не ги информирал за то аи дека е срамота што дознале преку медиумите за тоа.
XS
SM
MD
LG