Достапни линкови

Вестервеле: Косово по изборите да почне директни преговори со Србија


Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле денеска изјави дека очекува дијалогот меѓу Приштина и Белград да почне набрзо по изборите во Косово. Тој додаде дека се надева оти новоизбраната Владата во Косово, откако ќе заврши изборниот процес ќе почне директни преговори со Србија. Вестервеле ги повика жителите на Косово вклучувајќи го и српското малцинство да излезат на утрешните избори и да го искористат своето демократско право.
XS
SM
MD
LG