Достапни линкови

ЕУ бара Косово да спроведе фер и демократски избори


Kosovo -- An ethnic Albanian passes by an election poster in the capital Pristina, 09Dec2010
Европската Унија побара од Косово да се погрижи првите избори од прогласувањето на независност да бидат слободни и фер. Шефот на набљудувачката мисија на Европскиот Парламент Дорис Пак денеска ги повика сите политички партии се погрижат за фер и демократски избори во кои секој глас е важен.
Утре во Косово ќе се оддржат вонредни парламентрани избори на кои ќе учествуваат 29 политички партии и листи на граѓани меѓу кои и 8 српски.Од 120-те прaтенички места, косовските Срби имаат 9 загарантирани места.
XS
SM
MD
LG