Достапни линкови

Во Канкун усвоен новиот план за битка против климатските промени


На самитот во Канкун, Мексико, е усвоен новиот план за битка против климатските промени, вклучувајки го и новиот фонд за помош на земјите во развој. Со планот се реафирмира проекцијата за издвојување на 100 милијарди долари до 2020-та година за помош на сиромашните земји за заштита на животната средина, како и за размена на современи технологии за намалување на емисијата на штетни гасови. Според мекисканскиот министер за надворешни работи, Патриција Еспиноза, почнува нова ера во меѓународната соработка во врска со климатските промени.
XS
SM
MD
LG