Достапни линкови

Во Стокхолм свечено доделени Нобеловите награди


Годинашните добитници на Нобеловата награда за литература, економија, физика и хемија денеска во Стокхолм свечено ги примија наградите од шведскиот крал Карл 16 Густав. Претходно во Осло симболично беше доделена и годинашната Нобелова награда за мир. Добитникот, кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо не беше присутен на церемонијата, бидејќи во Кина издржува казна затвор од единаесет години. Нобеловата награда изнесува скоро милион ипол долари.
XS
SM
MD
LG