Достапни линкови

Започна церемонијата за доделување на Нобеловата награда за мир


Norway A picture of this year's Nobel Peace Laureate Liu Xiaobo is seen at an exhibition, at the Nobel Peace Center in Oslo, 10Dec2010
Во Осло денеска започна церемонија на која му се доделува Нобеловата награда за мир на кинескиот дисидент Лиу Ксиаобо, кој не беше присутен затоа што издржува 11-годишна затворска казна во Кина.
Кина, како и осумнаесет други земји - меѓу кои и Русија, Казахстан, Иран, Ирак и Авганистан нема да испратат официјални претставници на церемонија.
Официјален Пекинг соопшти дека оние кои ќе присуствуваат на доделувањето покажуваат непочитувње кон Кина. Меѓународните организации за човекови права го критикуваат Пекинг дека ги спречил пријателите и семејството на Ксиаобо да присуствуваат на церемонијата.
XS
SM
MD
LG