Достапни линкови

Притвор за „недостапниот“ Санадер


Истражен судија од Загреб му одреди 30 дена притвор на поранешниот хрватски премиер Иво Санадер, кој претходно ја напушти земјата. Притворот е определен поради опасност од бегство. Со тоа се создадени услови за распишување меѓународна потерница по него. Претходно, хрватскиот Сабор му го укина пратеничкиот имунитет. Санадер е осомничен за злоупотреба на сложбената должност и овластување.
XS
SM
MD
LG