Достапни линкови

Кина и Иран - „новинарски пекол“


145 новинари во светот моментално се во затвор, соопшти Комитетот за заштита на новинарите. Тоа е најголема бројка во изминативе 14 години. Иран и Кина предничат на листата на земји со најмногу затворени новинари – по 34. По нив се Еритреја, Мјанмар и Узбекистан. Затворени новинари има во 28 земји во светот.
XS
SM
MD
LG