Достапни линкови

ЕК ги повика косовските Срби да гласаат


Европската Комисија, наспроти препораките на Белград, ги повика косовските Срби да го искористат своето право и в недела да излезат на избори. Косовскиот премиер во оставка Хашим Тачи изрази увереност дека српските партии ќе бидат вклучени во управувањето на државата. Претходно Српската православна црква и српскиот министер за Косово Горан Богдановиќ оценија дека не се создадени услови за учество на Косовските Срби во престојните парламентарни избори.
XS
SM
MD
LG