Достапни линкови

Филе:Отворените прашања во Западниот Балкан мора да се решат


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска во Брисел на Конференцијата за интеграција на Западен Балкан изјави дека отворените прашања во регионот мора да бидат решени и не смеат да го блокираат процесот на приклучување. Филе додаде дека „не се плаши од замореноста од проширувањето туку од заморот од пристапувањето во ЕУ“. Тој предупреди дека регионот е оптоварен со проблематично наследство- организиран криминал , нерешени злостортва, корупција и шверц и таквата состојба треба да се смени.
XS
SM
MD
LG