Достапни линкови

Демонстрации во Хаити поради претседателските избори


Најмалку четири луѓе загинааа а многумина се повредени во демонстрации во Хаити . Демонстрациите избија по објавувањето на резултатите од првиот кгуг на претседателските избори. Демонстрантите тврдат дека изборите биле немастени. Според објавените резултати, во вториот круг ќе се натпреваруваат Џуд Селестен кој ја има подршката од владата и поранешната прва дама Мирланд Манига.
Сите аеродроми на Хаити се затворени поради демонстрациите . Демонстрантите ги напаќаат пред се владините згради од кои многу се и запалени, а на улициците се поставени барикади. Земјата се уште се опоравува од разорниот земјотрес кој се случи во јануари, и од колерата која се појави пред 2 месеци.
XS
SM
MD
LG