Достапни линкови

„ДатаСел“ ќе ја тужи „Виса“ поради Викиликс


Извршниот директор на исландската фирма ДатаСел Андреас Финк изјави денеска дека ќе ја тужи Виса за блокирањето на трансакциските сметки на Викиликс. Тој додаде дека таквата одлука Виса ја донела под „голем политички притисок“ и со тоа им штети и на интернет страната и на фирмата ДатаСел. Исланската фирма е специјализиран за одржување на он лајн податоци. Вчера гигантот за кредитни и дебитни картички соопшти дека нема да прифаќа уплаќање на пари на сметката на Викиликс откако Џулијан Асанж беше уапсен во Лондон.
XS
SM
MD
LG