Достапни линкови

Затвореници штрајкуваат со глад во Грција


Грчките власти соопштија дека над 300 затвореници штајкуваат со глад поради лошите услови во затворите. Затворениците бараат хумани услови и реформи во казнениот систем. Грчкото министертво за правда ги оцени протестите како „манипулација со луѓето“ и ги повика затворениците да покажат малку трпение, затоа што неодамна се усвоени мерки за подобрување на медицинската нега во затворите.
XS
SM
MD
LG