Достапни линкови

ЕУ ја критикува одлуката на Србија


Европската Унија ја критикува одлуката на Србија да им се приклучи на 18-те земји кои нема да присуствуваат на церемонијата за доделувањето на Нобеловата награда. Потпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, Ангела Филоте изјави дека ЕУ е разочара и загрижена поради оклуката на Белград. Претходно Пекинг повика на бојкот на цермонијата поради доделувањето на наградата за мир на кинескиот десидент Луи Џиаобо.
XS
SM
MD
LG