Достапни линкови

Руд: САД е виновен за Викиликс не е Асанж


Австралискиот министер за надворешни работи Кевин Руд изјави дека САД се виновни за објавувањето на илјадниците тајни документи на Викиликс, а не е основачот на интернет страната Џулијан Асанж. Руд изјави дека Асанж треба да биде прогласен за невин и Австралија ќе го поддржи.
Соединетите Држави почнаа истрага и најавија дека ќе биде казнет одговорниот за изнесувањето на документите надвор од институциите.
Асанж вчера беше уапсен во Лондон по меѓународна потерница издадена од Шведска под обвинение за сексуално насилство.
XS
SM
MD
LG