Достапни линкови

Палестинците се разачарани од неуспехот на САД


Палестинските власти изразија разочарување од неуспехот на САД да го спречи Израел во изградбата на спорната населба со цел да се дозволи продолжување на директните преговори. Соединетите Држави соопштија вчера дека се откажуваат од напорите да го убедат Израел да ја замрзне градбата во Западниот брег на 90 дена. Американската администрација сега се надева дека ќе оддржува одвоени разговори со Изралеците и Палестинците. Палестинските власти сметат дека стопирањето на израелската градба е клучна мерка за успешни преговори.
XS
SM
MD
LG