Достапни линкови

Основачот на Викиликс во одбрана на сајтот


Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж ден по неговото апсење во Лондон застана во одбрана на сајтот. Тој во неговиот текст во еден австралиски весник објави дека на демократијата и се потребни силни медиуми, кои ќе ги натераат владите да раководат чесно и тоа е улогата и на Викиликс. Тој негираше дека доверливите документи кои се објавени на сајтот загрозиле нечии животи. Асанж е во притвор, бидејќи е обвинет за секусален напад. Потпаролот на сајтот соопшти дека неговото апсење е притисок врз слободата на медиумите.
XS
SM
MD
LG