Достапни линкови

САД ги прекинуваат директните разговори со Израел


Соединетите Држави ги прекинаа напорите во убедувањето на Израел да ја прекине изградбата на еврејските населби на Западниот Брег. Американскиот претседател Барак Обама ги прекина директните разговори, кои беа обновени во септември и кои не успеаа поради спорот околу земјата врз која се гради и за која Палестинците тврдат дека е нивна. Потпаролот на Стејт Депарментот, Филип Кроли изјави дека САД најверојатно во иднина ќе се фокусираат на индиректни разговори.
XS
SM
MD
LG