Достапни линкови

26 рудари загинаа во експлозија на гас во рудник во Кина


Давесет и шест рудари го загубија животот, а 20 се спасени по експлозија на гас во рудник во кинеската покраина Хенан. Рудниците во Кина се едни од најопасните и најсмртоносните во светот, поради недоволните безбедносни стандарди. Над 2600 луѓе во 2009 година загинале во несреќи во рудник.
XS
SM
MD
LG