Достапни линкови

Шлумберже: Франција не зазема став против Македонија


Франција го поддржува ставот на Грција за спорот со името со Македонија поради европската солидарност, но таа ја поддржува и евроатланска интеграција на земјава. Ова го изјави францускиот амбасадор во Скопје Жан Клод Шлумберже. Тој додаде дека решение за името треба да најдат двете земји без да се се мешаат членките на ЕУ или НАТО како и самите институции во нивниот проблем.
XS
SM
MD
LG