Достапни линкови

ЕУ нема да го зголеми фондот за спас од должничка криза


Претседавачот на европскиот совет на министри за финансии Жан Клод Јункер по денешниот состанок на земјите членки на еврозоната во Брисел изјави дека ЕУ има доволна финасиска моќ да се справи со должничката криза.Тој додаде дека нема потреба да се зголемуваат сретствата во фондот и оти 750 милијарди евра биле доволни. Постои опасноста дека по Грција и Ирска, во должничка криза ќе влезат и Португалија и Шпанија.
XS
SM
MD
LG