Достапни линкови

Германскиот претседател во посета на Полска


Германскиот претседател Кристијан Вулф и неговиот полски колега Бронислав Коморовски денеска во Варшава одбележуваат 4 децении од првиот чекор за нормализирање на односите меѓу двете земји. Двајцата претседатели ќе положат цвеќе на споменикот на жртвите од нацизмот во Варшава, каде тогашниот германскиот канцалар Вили Брант клекна во знак на извинување за нанесеното зло во Втората Светска војна.
XS
SM
MD
LG