Достапни линкови

ЕУ ќе ја поддржи Русија за влез во СТО


Европската унија ќе ја поддржи Русија за прием на земјата во Светската трговска организација. Еврокомесарот за трговија Карел де Гухт и рускиот министер за економски развој Елвира Набиулина потпишаа денеска во Брисел меморандум за разбирање, откако и двете страни ги расчистија недоразбирањата. Русија преговара 17 години за влез во СТО и е единствената голема светска сила што не е дел од таа организацијата.
XS
SM
MD
LG