Достапни линкови

Доделувањето на Нобеловата награда за мир без 19 земји


Норвешкиот Нобелов Комитет соопшти дека Кина и 18 други земји ги одбија поканите да присуствуваат на церемонијата за доделување на наградата за мир на кинескиот дисидент Лиу Џиаобо што в петок ќе се одржи во Осло. Меѓу оние што, поради различни причини, нема да присуствуваат се: Авганистан, Иран, Ирак, Русија, Србија и Украина. Нобеловиот комитет смета дека ова е резултат од кинеското лобирање да не се присуствува на доделувањето на наградата за Лиу кој отслужува казна затвор од 11 години.
XS
SM
MD
LG