Достапни линкови

Саудиска Арабија бара нуклеарна централа


Американскиот потсекретар за трговија Франциско Санчез изјави дека Саудиска Арабија, која е најголем извозник на нафта во светот, сака во наредниве десет години да изгради нуклеарна централа. Санчез кој престојува во Ријад додаде дека Саудиска Арабија има потпишано договор за сорабoтка со Соединетите држави за развој на цивилна нуклеарна технологија и оти за таа цел веќе разговарала со Франција и со Русија.
XS
SM
MD
LG