Достапни линкови

Викиликс: НАТО со повеќе војници на Балтикот


Во најновите тајни документи на американскта дипломатија што се појавија на Викиликс се наведува дека по кратката војна меѓу Русија и Грузија во 2008 година, НАТО ги проширил плановите за одбрана на Балтичките земји и на Полска. Во телеграмите се прецизира дека Соединетите држави понудиле да распоредат маринци и авиони од типот Еф 16 на Балтикот и покрај политиката на ресетирање на односите со Русија. Објавена е и преписка во која се изразува американската загриженост за трговијата со оружје во источна Европа.
XS
SM
MD
LG