Достапни линкови

Мотаки се надева на конструктивни преговори во Женева


Иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки изјави дека се надева оти преговорите кои почнаа денеска во Женева ќе бидат конструктивни и ќе постигнат позитивен исход. Техеран вчера соопшти дека ги произведе првите количества на ураниум спремен за збогатување ископан од рудниците во Иран.
Министерот за надворешни работи на Европската Унија Кетрин Ештон е лидерот на преговарачкиот тим на 6-те земји, Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД. Западните земји се надеваат дека со дводневните преговори ќе дојдат на чекор поблиску до решение.
XS
SM
MD
LG