Достапни линкови

Медведев: Или заеднички механизам за одбрана или нова трка во вооружување


Рускиот претседател Дмитри Медведев изјави дека НАТО мора да обезбеди Русија целосно да биде вклучена во плановите на алијансата за изградба на антиракетен систем, инаку ќе ризикува нова трка во вооружување. Оваа изјава на Медведев е објавен во полски весник пред неговото пристигнување во Варшава. Минатиот месец Москва и НАТО се согласија да соработуваат околку безбедносни прашања оценувајќи ја таквата соработка како историски чекор.
Медведев денеска треба да се сретне со неговиот колега Бронислав Коморовски и премиерот Доналд Туск.
XS
SM
MD
LG