Достапни линкови

Конференција за Западен Балкан во Берлин


Шефовите на германската и австриската дипломатија Гвидо Вестервеле и Михаел Шпинделегер в петок ќе ја отворат конференцијата за Западен Балкан во Берлин. Матијас Дорнфелт од Аспен институтот кој е организатор на настанот изјави дека на конференцијата ќе се разговара за интеграцијата на земјите во ЕУ, безбедносни прашања, економската соработка и соработката со Германија, САД и Австрија. Учеството го потврдиле 6 министри за надворешни работи на земјите од Западен Балкан.
XS
SM
MD
LG