Достапни линкови

Состојбата во Албанија критична


Над 11 илјади луѓе се евакуирани , а над 7500 куќи оштетени од поплавите што го зафатија северозападниот дел на Албанија од кои 2500 се целосно поплавени. Потпаролот на Цивилната служба за вонредни ситуациии Леонард Оли изјави дека ситуацијата е критична и се уште има делови од северот кои се одсечени со поплавите. Во некои делови од градот Скадар нема струја, додека во други делови на градот водата достигнала висина и до два метри.
XS
SM
MD
LG