Достапни линкови

СДСМ достави барање за распуштање на Парламентот


Macedonia - Protest of SDSM 05 12 2010
Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на денешниот протестен марш побара од владеачката партија да распише предвремени избори.Опозицијата денеска до Собранието поднесе три барања измени на изборниот закон, предлог за формирање комисија која ќе изврши контрола на избирачкиот список и барање за распуштање на Парламентот. Неколку илјади приврзаници на СДСМ учествуваа на протестниот марш што започна од Карпош, а заврши пред Собранието на Македонија. Во својот говор Црвенковски го повика премиерот Никола Груевски заедно да одат на избори .
XS
SM
MD
LG