Достапни линкови

Руски комуникациски сателити се урнаа во Тихи Океан


Три комуникациски руски сателити кои денеска беа лансирани во вселената за да го комплетиратаат рускиот ГЛОНАС навигационен систем, излетале од курсот и се урнале во Тихиот Океан во близина на Хаваите, јавува руската новинска агенција РИА. Потпаролот на руската вселенска агенција Роскосмос соопштил дека сателитети скршнале од патот и предизвикале „непланирана ситуација “ но не ја потврдил информацијата за уривањето на сателитите. Сателитите беа лансирани утрово од Казахстан со ракетните носачи „Протон-м“.
XS
SM
MD
LG