Достапни линкови

Пакистански суд издаде налог за апсење на полицајци


Пакистанскиот антитерористички суд денеска изададе налог за апсење на двајца полицајци кои смета дека се одговорни затоа што не успеале да го обезбедат доволно местото каде е изведен атентатот на поранешниот премиер Беназир Буто во 2007-мата година. Владината истрага покажа дека дел од учениците во атентатот биле поврзани со пакистанските Талибанци и Ал Каеда. Во април, годинава Обединетите Нации ги критикуваа властите за „ сериозно попречување“ во истрагата.
XS
SM
MD
LG