Достапни линкови

Уапсени 50 студенти во Турција


Турската полиција денеска употреби солзавец и уапси околу 50 студенти кои демонстрираа во Истанбул против премиерот Реџеп Тајип Ердоган, јавуваат турските медуими.
Полицијата преземала поригорозни мерки кога 150 студенти одбиле да се разотидат и се упатиле кон канцеларијата на премиерот каде тој имал состанок со ректори на универзитети. Студентите протестирале против средбата со ректори и барале реформи во високото образование.
XS
SM
MD
LG