Достапни линкови

Шумскиот пожар во Израел се уште дивее


Израелските власти соопштија дека шумскиот пожар се уште не е ставен под контола. До сега најмалку 40 лица загинале во пожарот од кои голем дел биле работници кои со автобус патувале накај затворот за да ги евакуираат затворениците кога пламенот ги зафатил. Илјадници луѓе се евакуирани од северниот дел на Израел каде пожарот речиси стигна до третиот по големина град Хаифа. Изралската полиција соопшти дека уапсиле две лица за кои се верува дека од од небрежност го предизвикале пожарот. САД, Русија, Турција Египет Шпанија и Бугарија испратија помош и опрема за справување со пламенот.
XS
SM
MD
LG