Достапни линкови

Милошоски со писмо до ЕУ бара датум за преговори


Шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, Друцас - Милошоски во Стразбур во Мај 2010
Македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски упати писмо до своите колеги од Европската Унија во кое апелира за поддршка за донесување одлука за почеток на пристапни преговори за членство на Македонија на престојниот состанок на Советот на ЕУ. Во писмото е наведено дека земјата е ангажирана во надминувањето на разликите околку името со Грција со доставување на предлози за решение кои нема да им наштети на двете земји. Во продолжение на писмото се вели дека земјата е подготвена да се соочи со следната фаза од пристапниот процес .
XS
SM
MD
LG