Достапни линкови

Пет години од децентрализацијата во Македонија


По повод петгодишнината од почетокот на децентрализацијата денеска во Маврово се одржува конференција во организација на ОБСЕ и Заедниците на единиците на локалната самоуправа. На неа покрај нивните први луѓе Хосе Луис Хереро и Коце Трајановски, учествуваат и вицепремиерот Абдилаќим Адеми, министерот за локална самоуправа Муса Џафери, евроамбасадорот Ерван Фуере. Хереро ја нагласи потребата од натамошни напори за целосна имплементација во областа на употребата на јазиците на општинско ниво и зголемување на техничките и финансиските капацитети на општинската администрација.
XS
SM
MD
LG