Достапни линкови

Најбрз воз во Кина, - 486 километри на час


Кинеските државни медиуми соопштија дека бил тестиран патнички воз, кој ќе сообраќа меѓу Пекинг и Шангај, кој постигнал рекордна брзина од 486 километри на час. Оваа линија е планирано да старува во 2012-та година, а проектот чини 32,5 милијарди долари. Во Кина веќе постои најдолгата брза железница во светот, која до 2012-та треба да покрива 13 илјади километри.
XS
SM
MD
LG