Достапни линкови

Полицијата ги растера демонстрантите во Киев


Украинската полиција денеска ги растера демонстрантите од центарот на Киев, кои таму поставија шатори во знак на протест против планираното зголемување на даноците за малите и средни фирми. Демонстрациите започнаа пред три недели, а претседателот Виктор Јанукович, во вторникот, стави вето на првата верзија на законот. Синоќа украинскиот парламент ја изгласа ревидираната верзија на законот за новите даноци, но протестите продолжија.
XS
SM
MD
LG