Достапни линкови

Викиликс - Карзаи е параноичен


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи е параноичен и слаб лидер кој никогаш нема да престане да ја напаѓа Америка. Овие приватни коментари на американскиот пратеник за Авганистан Карл Екенбери беа објавени на интернет страницата Викиликс.
Во еден од документите, Екенбери го обвинува Карзаи дека не успеал да ги сфати „најосновните принципи на градење држава“. Во документите се наведува дека корупцијата во Авганистан е правило.
XS
SM
MD
LG