Достапни линкови

Кинеско- норвешките односи заладени


Пекинг соопшти дека односите на Кина со Норвешка се уште се затегнати по одлуката на Комитетот за Нобелова Награда да му го додели признанието на притворениот кинескиот десидент. Министерот за надворешни работи Џианг Ју изјави дека е многу тешко да се одржуваат пријателски односи со Норвешка по се што се случило, особено кога и владата изрази подршка за доделувањето на наградата на Лиу Џиаобо.
XS
SM
MD
LG