Достапни линкови

Невреме во делови од Европа


Делови од Европа се погодени од обилни врнежи од снег и студено време со температури од -20 степени. Студот досега однесе 15 животи, од кои 8 во Полска. Снегот предизвика затворање на аеродромите или откажување на летови во Велика Британија, Швајцарија, Франција, Германија и Чешка.
Обилниот дожд, пак, предизвика поплави во Италија. На северот на Албанија е прогласена вонредна состојба поради поројните дождови.
XS
SM
MD
LG