Достапни линкови

Хамас во Појасот Газа ќе прифати референдум


Лидерот на Појасот Газа Исмаил Ханија изјави денеска дека исламистичкото движење Хамас ќе прифати секаков исходот од евентуален палестинскиот референдум за иден мировен договор со еврејската држава.Тој додаде дека Хамас е за палестинска држава во границите од 1967 година со Ерусалим како главен град јавува Ројтерс. Предлогот на палестинскиот претседател Махмуд Абас за референдум до сега го одбија неколку лидери на Хамас.
XS
SM
MD
LG