Достапни линкови

Белорусија се откажува од нуклеарните залихи


Белорусија до 2012 година ќе се откаже од своите залихи на материјали користени за нуклеарно оружје. Ова е договорено денеска на маргините на самитот на ОБСЕ во Казахстан меѓу американскиот државен секретар Хилари Клинтон и шефот на белоруската дипломатија Сиареј Мартијану. Клинтон прецизира дека Вашингтон ќе обезбеди техничка и финансиска помош за да и овозможи на Белорусија да се ослободи од збогатениот ураниум.
XS
SM
MD
LG