Достапни линкови

Романката Лунџеску прва жена портпарол на НАТО


Романката Оана Лунџеску ја презема денеска функцијата портпарол на НАТО. Таа е првата жена портпарол во над 60 годишната историја на Алијансата и првиот портпарол од источноевропска земја.
Лунџеску доаѓа на местото на Џемс Апатурај од Канада, чиј мандат истече вчера. Лунџеску беше новинар во Би Би Си.
XS
SM
MD
LG